All for Joomla All for Webmasters
Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar geniştir.
STM32
ARDUİNO
ONUR KÖSE
Kişisel Blog

Akıllı Ev Otomasyonu

Merhaba arkadaşlar, evimde kullanmak için tasarlamış olduğum ev otomasyonu projemden bahsetmek istiyorum.

Ev kontrol sistemi Raspberry Pi 3 üzerinde kuruludur. Python 3 programlama dili ile PyQt5 grafik kütüphanesini kullanarak arayüz ve altyapıyı programladım. Sistem temel olarak kullanıcı tarafından ayarlanmış zamanlarda gerekli birimleri aç/kapa yapmaktadır. Birimler(client) ile iletişimi çift yönlü olarak TCP/IP protokolünü kullanarak sağlamaktadır. Birimlerin, ana sunucu tarafından gelen komutları yerine getirmesi için ESP Wifi modülleri ile nesnelerin interneti (IOT) ağını kullandım. Raspberry Pi 3 duvarda asılı halde üzerinde 7″ TFT dokunmatik LCD ile kontrol edilebilmektedir. Android, web sitesi veya lcd üzerinden yapılan tüm işlemler eş zamanlı olarak tüm kontrol birimlerde güncellenmektedir.

Raspberry Pi 3 üzerine Web sunucusu kurarak uzaktan erişilebilir hale getirdim. Tasarladığım web sitesi üzerinden ev ile iletişim kurularak komut gönderilebilir veya birim durumları izlenebilir.

Android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için yazmış olduğum yazılım ile de uzaktan veya yerel konumdan sistemin durumu gözlenebilir, komut gönderilebilir.

ESP Wifi modülü olarak Ai Thinker T5 adlı geliştirme kartını kullandım. Üzerinde röle bulunduğu için harici olarak kart tasarlama gereği duymadım.

 

Qt Designer programı ile hazırladığım arayüzler

Şuan için köşe lambası ve modem kontrol fonksiyonları bulunmaktadır. Sırada ki hedefim SonOff Wifi modüllerini sisteme entegre ederek diğer birimlerin kontrolünü sağlamak olacaktır.

About the author

Leave a Reply

%d blogcu bunu beğendi: