All for Joomla All for Webmasters
Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar geniştir.
STM32
ARDUINO
ONUR KÖSE
Kişisel Blog

CubeMx Proje Oluşturma

Merhaba arkadaşlar bu yazımda CubeMx programı ile sıfırdan nasıl proje oluşturulduğunu anlatacağım.

CubeMx’den kısaca bahsedecek olursak; ST firması tarafından geliştirilmiş, denetleyici için IO, clock, güç ve diğer çevre birimlerini ayarlayabileceğiniz grafiksel arayüze sahip yapılandırma aracıdır. CubeMx, projelerinizi HAL(Hardware Abstraction Layer) kütüphanesini kullanarak oluşturur.

CubeMx programını indirmek için:   STM32CubeMx

Programı yükleyip çalıştırdıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir.

New Project diyerek devam edelim. Karşımıza kullanacağımız denetleyici seçeceğimiz ekran gelecektir.

Örnekleri STM32F103C8 üzerinden anlatacağım için denetleyici listesinden STM32F108C8’i bulalım. Bulduğumuz denetleyici üzerine çift tıklayarak sıradaki aşamaya geçelim.

Karşımıza denetleyici konfigürasyon ekranı gelecektir. Tüm ayarlarımızı bu kısımda yapacağız.

Arayüzden kısaca bahsedersek; sol kısımda bulunan “Peripherals” sekmesinde kullanmak istediğiniz denetleyici birimlerini aktif edebilirsiniz. Üst sekmede bulunan “Clock Configuration” ile denetleyici frekans ayarları yapılır. “Configuration” sekmesinde aktif ettiğiniz birimlerin ince ayarları yapılmaktadır. “Power Consumption Calculator” sekmesi ile denetleyici güç ayarları yapılmaktadır.

Denetleyicinin çalışabilmesi için minimum ayarları yapacak olursak; Peripherasl bölümünde ki RCC(Reset and Clock Control) biriminin High Speed Clock(HSE) seçeneğini Crystal/Ceramic Resonator olarak seçerek, denetleyiciye darbe kontrolü için kristal osilatörün bağlı olduğunu belirtiyoruz. SYS biriminin Debug ayarını Serial Wire olarak seçerek, denetleyicinin SWD üzerinden programlanacağını belirtiyoruz.

Belirtilen ayarları yaptıktan sonra araç çubuğundan Project->Generate Code veya Ctrl+Shift+G tuş kombinasyonu ile son kurulum ekranını geçelim.

Bu bölümde Project Name kısmına projenizin adını, Project Location kısmını proje dosyalarının nereye kaydedileceğini ve Toolchain/IDE kısmında hangi derleyici için çıktı almak istediğinizi seçiniz. Ben Keil Uvision 5 kullandığım MDK-ARM V5 olarak seçim yaptım. Tüm ayarlarınızı bitirdikten sonra OK butonuna tıklayarak kurulumu bitirebilirsiniz.

About the author

Leave a Reply

Merhaba

Bloguma Hoşgeldiniz.

Kategoriler

Çevrimiçi Kişiler

1 Bot
%d blogcu bunu beğendi: