All for Joomla All for Webmasters
Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar geniştir.
STM32
ARDUINO
ONUR KÖSE
Kişisel Blog

Arduino Döngü Komutları

Döngüler bir program içerisinde belirli işleri defalarca yapmamızı sağlayan komut bloklarıdır. Sonsuz döngüler yapabildiğimiz gibi belirli kriterleri sağlayana kadar oluşan döngüler de yapabiliriz.

Arduino dilinde 3 tip döngü vardır;

  • while
  • do-while
  • for

“while” Döngüsü

While döngüsü içerisinde ki şart doğru olduğu sürece devam eder. While döngüsünde şart başlangıçta kontrol edilir.

Örnekte i adında içeriği 0 olan tam sayı değişkeni tanımlanmıştır. while döngüsü şartında i 10’dan küçük olduğu sürece döngü çalışacaktır. Döngü komutlarında i değişkeni her döngüye girişte 1 artırılmaktadır. Seri portdan i değeri bilgisayara veya seri porta bağlı olan aygıta gönderilir. En son i değeri 10 olacağı için ekranda 1’den 10’a kadar olan sayılar 500 msn aralıklarla gönderilmektedir.

 

“do-while” Döngüsü

do – while döngüsü while döngüsü ile aynıdır. Tek farkı döngüye bir kez girilir, şart döngü sonunda kontrol edilir. Dolayısıyla şart yanlış olsa bile döngüye 1 kez girilir.

Örnekte i adında içeriği 0 olan tam sayı değişkeni tanımlanmıştır. do-while döngüsü şartında i 100’den küçük olduğu sürece döngü çalışacaktır. Döngüye girildiği an i değer 1 olur ve seri portdan gönderilir. 100 msn beklendikten sonra şart kontrol edilir. En son i değeri 100 olacağı için ekranda 1’den 100’e kadar olan sayılar 100 msn aralıklarla gönderilmektedir.

 

“for” Döngüsü

En çok kullanılan döngüdür. Diğer döngülerden farkı başlangıç değeri, bitiş değeri ve adım miktarı tek satırda belirtilmektedir.

Örnekte başlangıç olarak i değerine 0 sayısı atanmıştır. Şart i değeri 50’dan küçük olduğu sürece i değeri 1 arttırılacak ve 1 saniye aralıklarla seri portdan gönderilecektir. i değeri 50 olduğu anda şart yanlış olur ve döngüden çıkar. Dolayısıyla seri porta 0’dan 50’ye kadar olan sayılar gönderilecektir.

About the author

Leave a Reply

Merhaba

Bloguma Hoşgeldiniz.

Kategoriler

Çevrimiçi Kişiler

1 Bot
%d blogcu bunu beğendi: