All for Joomla All for Webmasters
Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar geniştir.
STM32
ARDUINO
ONUR KÖSE
Kişisel Blog

Arduino Nedir?

Arduino elektronik uygulamalarınızı geliştirebilmeniz için tasarlanmış açık kaynak kodlu bir platformdur. Arduino, tasarımcılar, elektronikle uğraşanlar ve diğer ilgi duyan herkes için interaktif nesneler ve ortamlar oluşturmanıza imkan sağlar. Kökenleri Wiring ve Processing diline dayanmaktadır.

Arduino oldukça popüler hale gelmiştir. Bilgisayar ile kolayca iletişim kurabilir, oldukça geniş bir kütüphanesi, farklı elemanları kolayca kullanmak için shieldleri ve kendine özgü bir IDE’si vardır aynı zaman Visual Studio ile plugin yüklenerek de kullanılabilmektedir. Arduino kartlarından bazıları;

Arduino Uno             ATmega328

Arduino Leonardo    ATmega32u4

Arduino Mega          ATmega2560

Arduino Due             AT91SAM3X8E

Arduino Nano           ATmega168

Arduino Mega ADK   ATmega2560

Bu kartlarda ATmel mikrodenetleyicisi, programlamla ve PC ile iletişim için USB Seri Port Dönüştürücü Devresi, USB Konnektörü, Reset Butonu, Debug ledi, MCU programlama için ICSP pinleri ve çeşitli pinler bulunmaktadır. İhtiyacınıza göre kartları seçebilirsiniz. Kartların hızı 16MHz, sadece DUE modeli 84MHzdir. Başka kartlarda bulunmaktadır. Bu kartları ve özelliklerini görmek için Arduino linkine tıklayabilirsiniz.

PIC ile yapabileceğiniz bir çok projeyi Arduino ile yapabilirsiniz. Arduino’nun en büyük avantajı; harici bir programlayıcıya gerek olmadan programlanabilmesi, bilgisayar ile kolayca iletişim kurup debug edilebilmesi ve fiyatının oldukça uygun olmasıdır.

About the author

Leave a Reply

Merhaba

Bloguma Hoşgeldiniz.

Kategoriler

Çevrimiçi Kişiler

1 Bot
%d blogcu bunu beğendi: