All for Joomla All for Webmasters
Yapabilecekleriniz hayal gücünüz kadar geniştir.
STM32
ARDUINO
ONUR KÖSE
Kişisel Blog

CCS C Döngü Komutları

Döngüler bir program içerisinde belirli işleri defalarca yapmamızı sağlayan komut bloklarıdır. Sonsuz döngüler yapabildiğimiz gibi belirli kriterleri sağlayana kadar oluşan döngüler de yapabiliriz.

C dilinde 3 tip döngü vardır;

  • while
  • do-while
  • for

“while” Döngüsü

While döngüsü, verilen şart doğru olduğu sürece belirtilen komutları tekrarlamak için kullanılır. While döngüsünde şart başlangıçta kontrol edilir.

Örnekte i adında içeriği 0 olan tam sayı değişkeni tanımlanmıştır. while döngüsü şartında i 10’dan küçük olduğu sürece döngü çalışacaktır. Döngü komutlarında i değişkeni her döngüye girişte 1 artırılmaktadır. printf komutu ile i değişkeni lcd ekranda gösterilmektedir. En son i değeri 10 olacağı için ekranda 1’den 10’a kadar olan sayılar 500 msn aralıklarla gösterilmektedir.

 

“do-while” Döngüsü

do – while döngüsü while döngüsü ile aynıdır. Tek farkı döngüye bir kez girilir, şart döngü sonunda kontrol edilir. Dolayısıyla şart yanlış olsa bile döngüye 1 kez girilir.

Örnekte i adında içeriği 0 olan tam sayı değişkeni tanımlanmıştır. do-while döngüsü şartında i 10’dan küçük olduğu sürece döngü çalışacaktır. Döngüye girildiği an i değer 1 olur ve ekrana yazdırılır. 500 msn beklendikten sonra şart kontrol edilir. En son i değeri 10 olacağı için ekranda 1’den 10’a kadar olan sayılar 500 msn aralıklarla gösterilmektedir.

 

“for” Döngüsü

C dilinde en çok kullanılan döngüdür. Diğer döngülerden farkı başlangıç değeri, bitiş değeri ve adım miktarı tek satırda belirtilmektedir.

Örnekte başlangıç olarak i değerine 5 sayısı atanmıştır. Şart i değeri 10’dan küçük olduğu sürece i değeri 1 arttırılacak ve i değeri 1 saniye aralıklarla ekranda gösterilecektir. i değeri 10 olduğu anda şart yanlış olur ve döngüden çıkar. Dolayısıyla ekranda sırayla 5’den 9’a kadar olan sayılar gösterilecektir. 10 sayısı gösterilmeyecektir.

About the author

Leave a Reply

Merhaba

Bloguma Hoşgeldiniz.

Kategoriler

Çevrimiçi Kişiler

1 misafir, 1 Bot
%d blogcu bunu beğendi: